Samordnade insatser för personer med samsjuklighet

Prioriterade aktiviteter 2026

  • Stärka samverkan kring vuxna och unga vuxna med samsjuklighet genom att ta fram och implementera en gemensam vård- och stödprocess. ​
  • Utreda formerna för och etablera gemensamma mottagningar eller verksamheter mellan hälso- och sjukvård och socialtjänst för att samordna vård- och stödinsatser för vuxna och unga vuxna med samsjuklighet utifrån evidensbaserade integrerade arbetssätt.​

Bakgrund till prioriterade aktiviteter 2026

Under 2025 genomfördes en förstudie på området som föreslår två utvecklingsområden: Gemensam vård- och stödprocess och gemensamma mottagningar/verksamheter. 

Gemensam vård- och stödprocess för samverkan

Arbetet med en gemensam process ska klargöra vilket stöd den enskilde kan förvänta sig från respektive aktör samt hur vård- och stödinsatser ska samordnas. Det innebär exempelvis att tydliggöra innehåll, insatser, behov av kompetenser, uppskattat behov av resurser samt att ta fram rutiner för samverkan och uppföljning av processen.

Gemensamma mottagningar med personal från hälso- och sjukvård och socialtjänst

Syftet med gemensamma mottagningar är att samordna målgruppens vård- och stöd utifrån ett helhetsperspektiv, främja den enskildes egenmakt, hälsa och sociala förmågor samt vara ett stöd för samordning med andra delar av vård- och omsorgssystemet. Mottagningar bör etableras jämnt fördelade utifrån länets geografi och lokala behov och ha ett uppsökande/mobilt uppdrag. Graden av samlokalisering samt vilka specifika verksamheter som ska ingå bör anpassas efter lokala förutsättningar och kan formaliseras genom valbara överenskommelser. 

Former för valbara överenskommelser tas om hand i den prioriterade aktiviteten Genomförande av nytt system för samverkansöverenskommelser.

Kontakt

Vid frågor om prioriterade uppdrag och aktiviteter, vänligen kontakta VIS processledning.

Visa cookie-information