Prioriterade aktiviteter 2023:

  • Driva erfarenhetsutbyte av digitalisering som verksamhetsutveckling där aspekter såsom ekonomi, juridik, upphandling, etik, säkerhet, teknik och effektiva processer speglas.

  • Visa hur digitaliseringens möjligheter kan bidra till verksamhetsutveckling och effektiva processer inom våra prioriterade samverkansområden; Gemensam gymnasieregion, God och nära vård och omsorg samt Infrastruktur.

  • Bevaka analyser av digitaliseringens kommunalekonomiska potential och utveckla regional plattform för erfarenhetsutbyte.

  • Tillsammans med Region Stockholm använda digitalisering för en mer sammanhållen vård och omsorg samt för omställningen till en god och nära vård utifrån individens behov och förutsättningar.

  • Synliggöra synergieffekter mellan länets kommuner för digital delaktighet och prioritera utsatta grupper genom aktiv kunskapsdelning.

  • Påverka och medverka till nationellt ledarskap för en gemensam digital infrastruktur som fullt ut omfattar kommunsektorns behov.

  • Bidra till SKR:s styrning av Inera och deras fortsatta utveckling av behovsstyrda lösningar till kommunerna.

Deltagare:

Andreas Dahlgren, Botkyrka kommun
Tommy Säll, Botkyrka kommun
Patrik Hansson, Danderyds kommun
Maria Svenson, Ekerö kommun
Per Berglund, Ekerö kommun 
Anna Berglund, Haninge kommun
Magnus Strömberg, Haninge kommun
Anna Gärdin, Huddinge kommun
Karolina Alexandersson, Järfälla kommun
Jenny Ångman, Järfälla kommun
Per-Johan Gelotte, Lidingö stad
Brita Rösblad, Nacka kommun
Henrik Palmblad-Wennergren, Nacka kommun
Anders Larsson, Norrtälje kommun
Kenneth Norberg, Nykvarns kommun
Hannes Kjällquist, Nynäshamns kommun
Petra Kålbäck, Nynäshamns kommun
Michael Bornfalk, Salems kommun
Åsa Duveskog, Salems kommun
Åsa Otterbjörk, Sigtuna kommun
Colin Lanflo, Sigtuna kommun
Mikaela Edestav, Sollentuna kommun
Joakim Uddling, Sollentuna kommun 
Helen Holst, Solna stad
Ann-Christin Wanhatalo, Solna stad 
Stefan Carlson, Stockholms stad
Kristina Lundevall, Stockholms stad
Ulrika Nordqvist, Sundbybergs stad
Göran Hellström, Södertälje kommun
Magnus Larsson tf, Tyresö kommun
Johannes Söderlund, Täby kommun
Sofia Widell, Täby kommun 
Johan Hedberg, Upplands Bro kommun
Anders Örnhed, Upplands Bro kommun
Andrea Jansson, Upplands Väsby kommun 
Andreas Forslund, Vallentuna kommun
Chris Chemnitz, Vaxholm stad
Jenny Sparby, Värmdö kommun
Ulf Herkommer, Värmdö kommun 
Stefan Nyberg, Österåkers kommun

16
feb
torsdag 16 feb 2023, 09.00–12.00
Vi bjuder in till ett seminarium för kunskapsdelning mellan Stockholms läns kommuner på området digitaliseringens goda effekter inom området arbetsmarknad och vuxenutbildning.
9
mar
torsdag 09 mar 2023, kl. 13.00–16.30
20
apr
torsdag 20 apr 2023, kl. 13.00–16.30
1
jun
torsdag 01 jun 2023, kl. 13.00–16.30
Visa alla kalenderhändelser
Personalbild Catrin Ditz
Catrin Ditz

Processledare

Personalbild Joel Andersson
Joel Andersson

Uppdragssekreterare

Visa cookie-information